İKİ KARDEŞ HİKAYESİ

iki-kardes Yardımseverlik Kardeşlik İyilik  Bir çiftlikte iki erkek kardeş babalarından kalma çiftlikte birlikte çalışıyorlardı. Kardeşlerden biri evliydi ve beş çocuğu vardı. Diğer kardeş ise bekardı. Her günün sonunda iki erkek kardeş ürünlerini ve kârlarını eşit olarak bölüşürlerdi.

Günün birinde bekar kardeş şöyle düşündü;

– Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de adaletli değil. Ben bekarım ve pek fazla ihtiyacım yok. Kardeşimin geniş bir ailesi var. Onun daha fazla ihtiyacı olur.

O günden sonra bekar olan kardeş her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin evindeki tahıl deposuna götürmeye itti.

Bu arada evli olan kardeş de kendi kendine; 

– Ürünümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç de doğru değil. Ben evliyim, eşim ve çocuklarım var ve yaşlandığım zaman onlar bana bakabilirler. Fakat kardeşim yaşlandığı zaman ona bakacak hiç kimsesi yok. İlerde onun daha fazla ihtiyacı olacak.

Böylece evli olan kardeş de her gece evinden çıkıp, bir çuval tahılı gizlice erkek kardeşinin tahıl deposuna götürmeye başladı. İki kardeş de yıllarca ne olup bittiğini bir türlü anlayamadılar. Çünkü her ikisinin de deposundaki tahılın miktarı değişmiyordu. Sonra, bir gece iki kardeş gizlice birbirlerinin deposuna tahıl taşırken karşılaştılar. O anda olan biteni anladılar. Çuvallarını yere bırakıp birbirlerini kucakladılar.

 

Hayatın akışında kardeşlik bencilce sadece kendini düşünmek değil başkalarını da düşünmek ve kardeşçe paylaşmaktır.

 

İKİ KARDEŞ HİKAYESİ” için 12 yorum

 • 01/01/2015 tarihinde, saat 16:23
  Permalink

  Hikâye güzel ama yani bekar olan kardeş daha haklı çünkü bekar olan kardeş bir kişi ama evli olan kardeş yedi kişi yaşıyor evli olan kardeşin doyurması gereken birsürü kişi varrrrrr.

  Yanıtla
 • 04/05/2015 tarihinde, saat 02:53
  Permalink

  Bu kardeşlerin birinin adı Halil diğeri ise ibrahim ve bu hikaye biraz daha değişik Halil İbrahim sofrası kadar bereketli olsun sözü de bu hikayeden geliyor

  Yanıtla
 • 24/10/2015 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  Çok guzel , bir dozi davranişlara mutenasib hikayeler…vok cok guzel..devamini bekleriz…

  Yanıtla
 • 17/05/2016 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  Bende bu hikayeyi yazan adamin dusuncelerini sevdim fakat soyle bir durum var bekar olan adam hicmi evlenmiyecek hikayenin bi kisminda evli olan diyorki kardesim yaslaninca bakacak kimsesi yok demis bekar olan kardes hic evlenmicekmis gibi yazmis yine de cok guzel

  Yanıtla
 • 14/11/2016 tarihinde, saat 15:03
  Permalink

  Bencede çok güzel bir hikaye şair duygularını katarak yazmış bu hikayeyi
  🙂 good bye

  Yanıtla
 • 19/12/2016 tarihinde, saat 20:35
  Permalink

  Bence çok güzel ve anlamlı bir hikaye keşke gerçek hayatta da böyle olsa mesela bazıları verecene onun malını alıyor bu hikaye çok kısa ve anlamlı bir şekilde anlatmış

  Yanıtla
 • 16/05/2017 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Dünyanın en güzel hikayesi…….

  Yanıtla
 • 06/02/2018 tarihinde, saat 10:33
  Permalink

  hocam çok güzel hikayeler. bunları dergilerde, kitaplarda kullanabilir miyiz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.