MUTSUZ KRAL HİKAYESİ

 

mutsuz-kral Mutsuzluk Mutluluk  Bir zamanlar zengin ama mutsuz bir kral varmış. Mutlu olmak için ne kadar uğraşsa da mutlu olamıyormuş.

Ülkenin en bilge kişisini huzuruna çağırtıp nasıl mutlu olabilirim diye sormuş. Bilge:

– Kralım, mutsuzluktan kurtulmak istiyorsanız; mutlu bir adam bulup onun gömleğini giymeniz gerekir.

Kral adamlarına emir vermiş; bu mutlu adamı bulun diye, ülkede aranmadık yer bırakmamışlar. Fakat mutlu birine rastlayamamışlar. Kimileri eşinden, kimileri yoksulluktan, kimileri de hayırsız çocuğundan yakınıyormuş.  En sonunda çaresizlik içinde saraya dönüş yolunda, kırık dökük bir evin önünden geçerken içeriden birinin şöyle dua ettiğini duymuşlar:

 

– Tanrım, sana şükürler olsun. Sağlığım yerinde, karnım bugün de doydu, bugüne kadar rızkımı eksik etmedin. Ben mutlu olmayayım da kim mutlu olsun?

Sonunda mutlu birini bulduk diye kralın adamları hemen evin içine dalmışlar. Adamın gömleğini alıp krala götürelim diye düşünmüşler. Fakat içeri girince bir de ne görsünler, adamın sırtında bir gömlek bile yokmuş.

 

Hayat akarken insan mutluluğu arar durur. Sahip oldukları ne kadar çok olursa olsun hep daha fazlasını isteyen, sahip olduklarıyla yetinmeyen kendini mutlu hissedemez. Mutluluğu kendi içinde arayan ve kendinden memnun olup haline şükreden mutluluğu bulacaktır. 

 

 

MUTSUZ KRAL HİKAYESİ” için 4 yorum

 • 14/11/2018 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Cook güzel bi hikaye ben bu hikayeyi şimdi yazıyorum ben böyle güzel hikaye görmedim aşırı güzel okumanızı tavsiye ederim saygiliarimla eren acar😊😊😊

  Yanıtla
 • 10/05/2018 tarihinde, saat 15:43
  Permalink

  aslında hayatta mutluyuz ama kendi mutluluğumuzu kendi ellerimizle itiyoruz hayata ters yönden bakıyoruz hikayeye gelirsek çok güzel bir hikaye belki insanlara ders olur 🙂

  Yanıtla
 • 02/04/2018 tarihinde, saat 23:16
  Permalink

  Bu hikayeyi çok beğendim. ☺☺ve arkadaşlarımla paylaşıcam☺☺☺☺

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.