DERVİŞ KAŞIKLARI HİKAYESİ

 

dervis-kasik Yardımseverlik İyilik Dervişe bir gün sormuşlar:

Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?

Size farkı gösteriyim deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi sofrada yerlerini almışlar. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Derviş şöyle bir şart koymuş:

– Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.

Peki deyip çorbalarını içmeyi denemişler.

Fakat kaşıklar uzun geldiğinden sıcak çorbayı döküp saçmaktan hem kendilerini yakmışlar hem de ağızlarına bir damla bile götürememişler. En sonunda bakmışlar olacak gibi değil sofradan kalkmışlar.

Daha sonra derviş, bu defa sevgiyi gerçekten bilenleri yemeğe çağırmış. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen insanlar gelmiş, sofraya oturmuş. Onlara da aynı şartı dile getirmiş.

Her biri uzun kaşığını çorbaya daldırmış, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak çorbalarını içmişler. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve sofradan afiyetle şükrederek kalkmışlar.

Derviş sevgiyi gerçekten yaşayanların farkını soranlara;

– İşte! Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır.

Şüphesiz şunu da unutmayın. Hayat akarken her zaman alan değil veren kazançlıdır.

2 thoughts on “DERVİŞ KAŞIKLARI HİKAYESİ

 • 11/10/2017 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  Bu hikayede çıkarılacak birçok ders var. Ben öğrencilerime hep diyorum, kitap okuyan yazılıya 1-0 üstün baslar. Çünkü, daha iyi cümleler kurar, yazısı güzel olur ve soruyu, paragraf sorusunu bir okuyusta anlar, bol bol kitap okuyan kisi, yazılıdan korkmaz

  Yanıtla
 • 10/02/2016 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  güzel hikaye aslında bunu bize yazarlık hocamızda okutmuştu

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir